تبلیغات
وب نوشت حکمت - چرا جلیلی؟
وبلاگicon


بازدید : مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 15 خرداد 1392
1. حضور 6 ساله دكتر سعید جلیلی در راس شورای عالی امنیت ملی كشور نه تنها از وی یك دیپلمات با تجربه ساخته است، بلكه بواسطه حیطه وظایف وی و لزوم اشراف بر امنیت ملی كشور، او را به مدیری توانا و آگاه نسبت به شناخت نقاط قوت و ضعف و مدیریت كلان كشور تبدیل كرده است.

جلیلی فارغ از تجربه ی حضورش در وزارت امور خارجه، بیشتر بواسطه مذاكرات مهم هسته ای سالهای گذشته با سران اتحادیه اروپا، اشراف كم نظیری بر سیاست خارجی و شناخت غرب دارد. وی در عمل علوم سیاسی را تا مقطع دكترا آموخته و "غرب نظری" را در دوران تحصیلش از عمق جان درك كرده است؛ از طرف دیگر به سبب تجربه مذاكرات پی در پی با غربی ها در سالهای گذشته، "غرب عینی" را هم كامل و بدون چون و چرا می شناسند؛ از این رو همواره به جای "تنش زدایی" و دیگر رویكردهای "منفعلانه" در برابر غرب، از "تهدید زدایی" و سیاست خارجی "پیشرونده" نسبت به اروپا و امریكا سخن می گوید؛ به دنبال سیاست خارجی فعال و پویا در برابر همسایگان و دیگر كشورهای جهان است و به خوبی معنا و ضرورت مقاومت و پایداری در برهه كنونی در برابر دشمنان ملت را درك می كند.

2. جلیلی در راس جایگاهی قرار دارد كه بواسطه وظایف تعریف شده و حقوقی خود، با مشكلات ریز و درشت كشور آشناست. وی در واقع دبیر جلساتی است كه اعضای آن را مدیران ارشد كشور تشكیل می دهند: روسای سه قوه، رئیس ستاد فرماندهی کل نیروهای مسلح ، فرمانده ارتش، فرمانده سپاه پاسداران، وزیر كشور، وزیر اطلاعات، وزیر دفاع و وزیر امور خارجه و ... لذا بدیهی است كه طرح اصلی ترین چالش ها و مهم ترین موضوعات مربوط به اداره كشور بخشی از تجربه روزانه سعید جلیلی باشد، طبیعی است كه وی طی حضور 6 ساله خود در این جایگاه، هم با چالش های سیاسی- امنیتی كشور آشنا باشد و هم با مسایل مربوط به اقتصاد و فرهنگ، و زمانی این تجربه ارزشمند تر می شود كه توجه داشته باشیم 6 سال گذشته،‌ سالهایی بوده است كه مهم ترین دوران مدیریت كلان نظام سپری شده است.

فتنه 88، تحولات منطقه و جهان و هم چنین مذاكرات هسته ای ایران با اتحادیه اروپا، بخشی از تجارب ارزشمندی است كه سعید جلیلی بواسطه حضور در راس شورای عالی امنیت ملی كشور بدست آورده و به همین خاطر به محرمانه ترین و جزیی ترین داده ها و تحلیل ها اشراف كامل دارد و بدون تردید این نقطه قوت می تواند به عنوان یك برگ برنده مدیریتی كلان برای جلیلی جهت اداره كشور در دولت آینده باشد.

3. جلیلی نه تنها به سبب جایگاه خاص خود در سالهای اخیر، شخصا فردی با تجربه و آگاه نسبت به اداره كشور شناخته می شود بلكه نخبگان و مدیران كارآمد و متعهد پرشماری آماده یاری رسانی به او جهت مدیریت كشور و اقدمات اجرایی بزرگ هستند.

فارغ از پشتوانه های معنوی گرانقدری مانند علامه مصباح یزدی و آیات عظام زابلی، خزعلی و ... نخبگان شناخته شده ای مانند حجه الاسلام میرباقری، حجه الاسلام آقاتهرانی، حجه الاسلام رجبی، حجه الاسلام پناهیان، دكتر اصغر طاهرزاده، حجه السلام نبویان، حجه الاسلام رهدار و مدیران اجرایی و باتجربه ای چون دكتر پرویز داوودی (معاون اول رییس جمهور در دولت نهم و استاد اقتصاد دانشگاه شهید بهشتی)، دكتر كامران باقری لنكرانی (وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی دولت نهم) دكتر علی باقری (معاون دبیر شورای عالی امنیت ملی كشور)، مهندس پرویز فتاح (وزیر نیروی دولت نهم و مسئول بنیاد تعاون سپاه)، دكتر مسعود میركاظمی (وزیر بازرگانی دولت نهم، وزیر نفت دولت دهم و رییس كمیسیون انرژی مجلس نهم)، دكتر محمد سلیمانی (وزیر ارتباطات دولت نهم و استاد مخابرات دانشگاه علم و صنعت)، مهندس محمد رضا اسكندری (وزیر كشاورزی دولت نهم و مدیرعامل سازمان اقتصادی کوثر)، دكتر رضا تقی پور (وزیر ارتباطات دولت دهم)، دكتر علی اصغر زارعی (معاون سابق وزیر نفت و نماینده مجالس هشتم و نهم)، مهندس سید مهدی هاشمی (رییس سازمان مهندسی كشور، سرپرست وزارت كشور در دولت نهم و نماینده مجلس نهم)، دكتر غلامحسین رضوانی (قائم مقام معاونت راهبردی رییس جمهور)، دكتر هادی زاهدی وفا (استاد اقتصاد و معاون وزیر اقتصاد در دولت نهم) و ... را می توان پشتوانه های مدیریتی و اجرایی دكتر سعید جلیلی دانست.

4. از طرف دیگر، جلیلی فردی است كه برای اداره كلان كشور "برنامه" دارد و رویكردهای كلان برای مدیریت نظام را بهتر از خیلی افراد دیگر می داند و تیمی از نخبگان مختلف برنامه های مدونی برای دكتر جلیلی آماده كرده اند كه در مقام محتوا غنی تر و واقع بینانه تر از برنامه های بسیاری دیگر از نامزدهاست زیرا حاصل سالها تجربه مدیران ارشد کشور در اجرا و پژوهش های علمی- دانشگاهی است؛ بویژه در عرصه اقتصاد که در حال حاضر الویت اصلی مدیریت کشور است. وی هم چنین روحیه اصلاح بسیاری از ساختارها و بروکراسی زائد کشور را دارد که به عنوان نمونه می توانید بخشی از برنامه های وی در این باره را اینجا بخوانید

5. انتخابات ریاست جمهوری یازدهم در حالی برگزار می شود كه شرایط منطقه و جهان طی سه دهه گذشته بسیار متفاوت است؛ تحولات بوجود آمده در بسیاری از كشورهای عربی به همراه فراز و فرودهای پرونده هسته ای ایران طی سالهای اخیر در حالی صورت گرفته است كه همزمان اتحادیه اروپا و امریكا سخت ترین شرایط اقتصادی و سیاسی خود را تجربه كرده اند؛ در چنین شرایطی جمهوری اسلامی ایران كه از 35 سال قبل داعیه دار الگوسازی برای مستضعفین جهان و مقابله با امپریالیسم بین المللی بوده است، در شرایطی به سر می برد كه بیش از هر زمان دیگر نیازمند ادامه رویكرد "مقاومت" در عرصه جهانی است. رویكردی كه علیرغم همه دشواری های 30 سال اخیر، دستاوردهای كم نظیری داشته است بگونه ای كه امروز بخشی از هویت جمهوری اسلامی ایران در جهان را مقاومتش در برابر جریان استكبار تشكیل داده است.

در چنین شرایطی بدیهی است كه انتخابات یازدهم ریاست جمهوری از حیث آنكه منجر به پیروزی كاندیدایی شود كه در افكار عمومی "نماد مقاومت" در خارج از مرزهای كشور باشد اهمیت مضاعفی دارد؛ سعید جلیلی دقیقا همان فردی است كه در شرایط كنونی در داخل و خارج از كشور به این ویژگی شناخته می شود و جملات برخی از سیاستمداران ارشد اروپایی درباره او، این ادعا را تایید می کند.

در همین راستا خاویر سولانا رییس پیشین سیاست خارجی اتحادیه اروپا در میزگردی كه در فروردین سال 92 در واشنگتن برگزار شد،‌ گفته بود : "سعید جلیلی اهل نرمش در مذاكرات نیست." ‌چندی بعد نیز كاترین اشتون مسئول فعلی سیاست خارجی اتحادیه اروپا خواستار تعویض سعید جلیلی از مسئولیت مذاكرات هسته ای شده بود؛ چرا كه وی را اهل امتیاز دادن به غرب نمی دانست؛ رویكردی كه جلیلی در برابر غرب از خود نشان داده دقیقا خلاف آن چیزی است كه پیش از وی در دوران حسن روحانی تجربه شده بود و هم باعث نقدهای فراوان گردیده بود و هم نتیجه مذاكرات آن سالها را تونی بلر نخست وزیر انگلیس بیان داشته بود: "میوه (اشغال) عراق را از دستان روحانی گرفتیم."

6. جلیلی به لحاظ روحیات شخصی، فردی با تقوا و كم حاشیه است. تا جای ممكن درباره مسایلی كه در حیطه اختیاراتش نیست سخن نمی گوید و بدون حاشیه خاصی به دنبال انجام وظیفه تعریف شده خویش است. این نقطه قوتی است كه یكی از بزرگترین نقاط ضعف رییس جمهور فعلی بود و هست.

از طرف دیگر جلیلی در بسیاری از نقاط قوت احمدی نژاد با او شباهت دارد. جلیلی ساده زیست و پركار است و همین تشابه در نقاط قوت وی با احمدی نژاد باعث شده تا امروز مخالفان جلیلی كه حرف جدید و مهمی برای نقد او ندارند،‌ به خاطر شباهت نقاط قوت جلیلی با احمدی نژاد، او را احمدی ن‍ژاد دوم بدانند؛ غافل از آنكه اگر قرار باشد با گفتن احمدی نژاد 2؛ كسی نقد شود باید این نسبت به كسی داده شود كه در نقاط ضعف با احمدی نژاد اشتراك دارد در حالی كه جلیلی دقیقا خلاف این روند بوده و هست و بسیاری از ضعف های احمدی نژاد را ندارد، كم حاشیه است، علاقه ای به تقابل بیهوده با افراد و جریان های دیگر ندارد، كنش های سیاسی وی نمادی از "عقلانیت انقلابی" است و سابقه و مواضعش نشان می دهد قانون برای وی فصل الخطاب است و از همه مهمتر عملكردش در سالهای اخیر نشان داده یكی از نزدیك ترین مدیران ارشد كشور به رهبر انقلاب در قول و فعل بوده است بگونه ای كه سایت روزنامه صهیونیستی جروزالم پست نیز نتوانست در یكی از تحلیل های اخیرش از این مساله چشم پوشی كند و در تحلیلی آغشته به عصبانیت نسبت به حضور جلیلی در انتخابات واكنش نشان داد و نوشت: " جلیلی از لحاظ شخصیتی بسیار به رهبر ایران نزدیک می باشد."

7. بعد از پایان اولین همایش حامیان جلیلی در سوم خرداد ماه، در جمع تعدادی از دوستان درباره شخصیت و رفتار جلیلی صحبت بود؛ آنچه به تحلیل مشترك همه دوستان تبدیل گشته بود، نمود عینی تقوا و اخلاص جلیلی بود. همه متفق القول بودند كه اگر قرار باشد جلیلی پیروز این انتخابات باشد هیچ كدام از تلاش های ستادها و طرفداران و ... باعث این مساله نخواهد بود؛ اخلاص و روحیه عمل به تكیلف همان جلیلی شاه كلیدی است كه می تواند منجربه هدایت دلهای مردم به سمت وی باشد چرا كه وی نه مانند عده ای دیگر از سالها قبل ستاد انتخاباتی تشكیل داده است و نه به دنبال رفتارهای خاص و شعارهای دروغین برای كسب رای مردم است؛ به یاد دارم جلیلی در یكی از جلساتش با نخبگان اقتصادی گفت: "به من می گویند برخی از حرفها را اگر بزنم آرایم كم می شود،‌ اما واقعیت این است كه اتفاقا باید خیلی از حقایق را به مردم گفت. اقتصاد ما و برخی دیگر از مشكلات ما نیازمند كارهای طولانی مدت و اصلاح ساختارهاست. حتی ممكن است من كاری بكنم كه نتیجه اش 10 سال بعد و در یك دولت دیگر خودش را نشان بدهد، من همان كار را خواهم كرد و نمی گویم می خواهم اقدامی كنم كه در دولت من نتیجه كوتاه مدتش را مردم درك كنند اما در دراز مدت به ضرر مردم باشد."

8. همه نکات مورد اشاره در این یادداشت به معنای اسطوره سازی، قدیس سازی و یا بدون عیب دانستن سعید جلیلی نیست. بدون تردید او هم مانند هر فرد دیگری كاستی هایی دارد؛ اما می توان ادعا كرد كه جلیلی بهترین فردی است كه در شرایط كنونی می تواند اداره كشور را بدست بگیرد. او اصلح این میدان است و باید برای معرفی بیشترش به مردم تلاش كرد.برچسب ها: جلیلی، انتخابات ریاست جمهوری، اصلح، دلایل اصلحیت،
ارسال توسط هادی
زلال وحی
کشکول
شهدا شرمنده ایم
خبرنامه

Powered by WebGozar

آرشیو مطالب
صفحات جانبی
روزشمار

ابزار وبمستر

خرید شارژ

دانلود

قالب وبلاگ