تبلیغات
وب نوشت حکمت - آخرین توصیه ها به معتکفین عزیز (بسیار مهم)
وبلاگicon


بازدید : مرتبه
تاریخ : یکشنبه 14 خرداد 1391
السَّلاَمُ عَلَیْكُمْ یَا أَهْلَ بَیْتِ النُّبُوَّةِ وَ مَوْضِعَ الرِّسَالَةِ وَ مُخْتَلَفَ الْمَلاَئِكَةِ وَ مَهْبِطَ الْوَحْیِ وَ مَعْدِنَ الرَّحْمَةِ وَ خُزَّانَ الْعِلْمِ وَ مُنْتَهَى الْحِلْمِ وَ أُصُولَ الْكَرَمِ وَ قَادَةَ الْأُمَمِ وَ أَوْلِیَاءَ النِّعَمِ‏ وَ عَنَاصِرَ الْأَبْرَارِ وَ دَعَائِمَ الْأَخْیَارِ وَ سَاسَةَ الْعِبَادِ وَ أَرْكَانَ الْبِلاَدِ وَ أَبْوَابَ الْإِیمَانِ‏ وَ أُمَنَاءَ الرَّحْمَنِ وَ سُلاَلَةَ النَّبِیِّینَ وَ صَفْوَةَ الْمُرْسَلِینَ وَ عِتْرَةَ خِیَرَةِ رَبِّ الْعَالَمِینَ  وَ رَحْمَةُ اللَّهِ وَ بَرَكَاتُه


آخرین توصیه ها به معتکفین عزیز (
بسیار مهم)

اعتکاق

این مهمترین مسأله است. دقت کنیم: که هر کس از ما بزرگتر است از ما بهتر است چون بیشتر از ما عبادت کرده است و هر کس از ما کوچکتر است از ما بهتر است چون کمتر از ما گناه کرده است(به نقل از حضرت آیت الله مجتهدی تهرانی(ره)) پس تواضع و احترام متقابل نسبت به همه را فراموش نکنیم.

 

بیش از هر چیز برای سلامتی و تعجیل در امر فرج حضرت ولی عصر (عج) دعا کنید که گشایش همه کار های ما با فرج ایشان محقق می شود انشاء الله

 

دعا برای پیروزی و سربلندی نظام مقدس جمهوری اسلامی در همه عرصه ها و پیروزی شیعیان جهان و سلامتی و طول عمر با عزت حضرت امام خامنه ای (مد ظله العالی) فراموش نشود.

 

از استقرار در مکان هایی که معتکفین دیگر پیش از شما مستقر شده اند و با سجاده یا زیر انداز و مانند اینها مشخص کرده اند بپرهیزید چرا که در اینصورت حکم مکان قصبی را دارد و اعتکاف باطل می شود.

 

گرچه زمان اصلی و شرعی اعتکاف از اذان صبح روز دوشنبه 13رجب آغاز می شود ولی بهتر است احتیاطا از یکشنبه شب در مکان اعتکاف حاضر شویم تا خدایی نکرده حوادث پیش بینی نشده و یا هر چیز احتمالی دیگر از حیث زمان،مانع از تحقق اعتکاف نشود ( چرا که می دانیم رسیدن به مسجد حتی دقایقی بعد از اذان صبح مانع تحقق اعتکاف آن روز می شود)

 

قبل از شروع اعتکاف یعنی قبل از دوشنبه حتما حتما با مراجعه به توضیح المسائل و استفتائات یا وب سایت مرجع تقلیدتان از "احکام اعتکاف "و "احکام روزه" آگاهی کامل را کسب کنید.

 

خوب است هر شخص رساله مرجع تقلید خود را همراه داشته باشد چرا که معمولا ائمه جماعات مساجد تسلط کافی بر فتاوای همه مراجع ندارد. انصافا هم با این تعداد مراجع تسلط بر روی فتاوای همه امکان ندارد.

 

بعضی از مراجعی که به نگاه معتکف در آینه اشکال می کنند ، مقلدینشان دقت کنند.

 

کتاب هایی که توسط مسئولین برگزاری با موضوع اعتکاف در روز اول توزیع می شود را در همان روز اول بخوانید چون بعد از اتمام اعتکاف فایده چندانی ندارد.

 متأسفانه برخی مسئولین برگزاری مراسم اعتکاف از احکام این مراسم اطلاع کافی ندارند. این تجربه شخصی بنده است که مسئولین از اسپری های خوشبو کننده هوا در مسجد استفاده می کردند که اگر تذکر نمی دادیم برای معتکفین مشکل میشد(استنشاق عمدی بوی خوش!!!)

 

سعی کنید لحظه ای از این سه روز را از دست ندهید.

 

بدانید این سه روز هیچگاه باز نمی گردد، پس بهتر است از هدر دادن آن با صحبت های بی فایده و گعده گرفتن و دور هم نشینی های غیر مفید و میز گرد های حل مشکلات سیاسی و اقتصادی ایران و جهان بپرهیزیم و همه این مدت را به عبادت و دعا اختصاص دهیم.

 

دقت شود از هر گونه مباحثه، مجادله، مخاصمه،مناظره و ... بر سر هر گونه امور دنیوی و اخروی بپرهیزید که مبطل اعتکاف است.

 

باید مواظب بود که بهره ای که از این مراسم برده می شود یا قرار است برده شود، نکند با یک غیبت یا تهمت از بین برود.

 

این سه روز فرصت خوبی است که انسان بتواند نگاهی به همه ادعیه مفاتیح بیندازد و در حد توان همه دعاهای مفاتیح و صحیفه سجادیه را نوبر کند. به قول حضرت آیت الله مجتهدی تهرانی (ره) حد اقل یک بار هم که شده ادعیه مفاتیح را نوبر کنید مثل میوه ای که اول هر فصل نوبر کنید.

 

در ایام اعتکاف در کنار نماز و دعا و قرائت قرآن ، توسل به اهل بیت و عزاداری و سینه زنی مزه ی خاص خود را دارد . خصوصا شب آخر اعتکاف که مصادف با شهادت عقیله بنی هاشم حضرت زینب کبری(س) است.

 

شرکت در نماز های جماعت که از افضل فیوضات است که نباید مورد غفلت واقع شود.

 

بهترین طریق تقسیم وقت در ایام اعتکاف به این صورت است که شب ها بعد از نماز جماعت و افطار پس از کمی استراحت عبادات را آغاز کنید و تا زمان سحری ادامه دهید پس از اذان صبح و نماز جماعت و استفاده از فضیلت بین الطلوعین ، پس از طلوع آفتاب بخوابید تا اذان ظهر، بعد از اذان و اقامه نماز جماعت، قدری ادعیه و نماز های مستحبی بعد یک چرت کوچک تا اذان مغرب.(البته در این بین مسئولین برگزاری ، مراسم خاص خودشان را نظیر سخنرانی و دعا و مناجات دارند که باید با آنها هم هماهنگ شد)

 

حتی المقدور از همراه داشتن تلفن همراه اجتناب شود ؛ چون به غیر از وقت گیری چیز دیگری ندارد.

 

افرادی که علی رغم سفارش ما موبایل همراه می آورند و قصد دارند ادعیه و قرآن را از روی تلفن همراه مطالعه کنند بدانند اصلا این کار مناسبی نیست و خستگی شدید چشم را به همراه دارد و مانع از این می شود که بتوان به فیض کامل نائل آمد.

 

قرآن و مفاتیح همراه خود ببرید چون به احتمال زیاد به تعداد همه افراد نیست.

 

افراد دارای بیماری خاص داروهای خاص و ضروری خود را فراموش نکنند.

 

 افراد دیگر هم داروهای عمومی نظیر مسکن های سردرد، دلدرد و دلپیچه و ... همراه خود داشته باشند.

 

ژاز فتوای مرجع تقلید خود نیز در زمینه تزریق انواع آمپول (عضلانی / وریدی ، تقویتی / دارویی ) در حین روزه اطلاع کسب نمایند.

 

حتما یکی دو دست کامل لباس راحتی اضافی همراه خود داشته باشید تا در صورت نیاز تعویض نمایید.

 

لیوان و قاشق و چنگال همراه داشته باشید چون معمولا استفاده از قاشق یکبار مصرف راحت نیست.

 

بالش و پتو و ملحفه فراموش نشود.


معتکفین در مساجدی که امکان استحمام فراهم است ، حوله فراموش نکند البته دقت شود مرجع تقلید معتکف اجازه خروج از مسجد را برای امور مستحبی مثل غسل مستحبی می دهند یا خیر. برای غسل واجب که خروج از مسجد واجب است در غیر اینصورت اعتکاف باطل می شود (حمام مسجد جزء مسجد نمی باشد.)

 

مسواک و خمیر دندان و شانه همراه داشته باشید(تذکر دوباره: در بحث شانه ، معتکفینی که مرجع تقلیدشان نگاه در آینه را اشکال می گیرند دقت کنند)

 

دقت شود از بوییدن دست ها، پس از شست و شو با مایع دستشویی که معمولا با رایحه های گوناگون می باشند پرهیز شود چون استشمام بوی خوش از محرمات اعتکاف است گرچه غالبا مسئولین برگزاری صابونهای بدون بو توزیع می کنند.

 

از بوییدن سبزی خورن همراه غذا اجتناب شود. در محرمات اعتکاف فرقی میان و شب و روز اعتکاف نیست.

 

سبزی و میوه به اندازه کافی مصرف شود تا توان کافی برای روزه ی روز ها را داشته باشید.

 

 مایعات نظیر آب و خصوصاً چای را به اندازه کافی بنوشید و پیشنهاد می شود از نوشیدن نوشابه ها و دوغ که باعث عطش می شود بپزهیزید.

 

از آنجایی که خوشبختانه در هر محله چندین مسجد وجود دارد بهتر است اولا در صورت امکان مسئولین امر، در مساجدی که برنامه معنوی اعتکاف انجام میشود از پذیرش سایر نمازگزاران خود داری کنند چرا که برای معتکفین مشکل است. به خصوص هنگام افطار. اگر این شرایط فراهم نیست نمازگزارن محترم بهتر است از رفتن به مساجدی که مراسم اعتکاف برگزار مشود خودداری کنند و به سایر مساجد محله جهت اقامه نماز مراجعه کنند.

 

شایسته است نمازگزارن غیر معتکف اگر در این مساجد نماز می خوانند فوراً پس از اتمام نماز مسجد را ترک کنند تا برای معتکفین گرامی شرایط سرو افطاری به طرز بهتری محیا شود.

 

 استفاده غیر معتکفین از امکانات معتکفین نظیر افطاری و ... محل اشکال است مگر در شرایط خاص و اعلام عمومی برگزار کنندگان.

 

بهتر است اعمال ام داوود را که غالب آن قرائت سور قرآن کریم است توسط قاریان حافظ قرآن کریم قرائت شود تا معتکفین استفاده بهتری ببرند.

 

 از شب آخر اعتکاف چیزی نمی گویم که به قول معروف تا نبینی ندانی! این یکی را باید خودتان تجربه کنید.

 

معتکفین می توانند اعتکاف را به نیابت از فقط یک و فقط یک نفر از مردگان یا زندگان انجام دهند.

 

  اما می توانند به نیت خود انجام دهند و ثواب آن را به هر چند نفر از زندگان و اموات که می خواهند اهدا کنند.

 

بهترین شکل این است که ثواب اعتکاف را به یکی از اهل بیت اهدا نمود که در این باره سفارش زیادی شده است.

 

  "وبلاگ حکمت" از همه معتکفین شدیدا التماس دعا دارد و این حقیر را هم از دعای خیر خود فراموش نفرمایید و دعا کنید هم قبل از ظهور و هم بعد از ظهور ،توفیق سربازی آن حضرت را داشته باشم.


در پست های گذشته "احکام اعتکاف" و "کتاب اعتکاف عبادتی کامل" را برایتان گذاشتم آن را در قسمت پیوند های مرتبط ملاحظه نمایید.اللهم احفظ مولانا الامام الخامنه ای بالقرآن

امیری حسین و نعم الامیرطبقه بندی: قرآن و حدیث،  عمومی،  مذهبی،  اخلاق، 
برچسب ها: اعتکاف، ایام البیض، توصیه ها برای معتکفین، احکام اعتکاف، معتکف،
دنبالک ها: اعتکاف، عبادتی کامل!، احکام اعتکاف (بسیار مهم!!!)،
ارسال توسط رسول
زلال وحی
کشکول
شهدا شرمنده ایم
خبرنامه

Powered by WebGozar

آرشیو مطالب
صفحات جانبی
روزشمار

ابزار وبمستر

خرید شارژ

دانلود

قالب وبلاگ