تبلیغات

http://hekmat110.mihanblog.com 

مصاحبه با آقای سید علی میرکاظمی سازنده سرود تبلیغاتی دکتر احمدی نژاد در زمان انتخابات ریاست جمهوری

عاشق خدمت و جهاد ، ریشه کن فقر و فساد ، موافق علم و سواد ، محمود احمدی نژاد ...

 

 

در زمان انتخابات ریاست جمهوری فعالیتهای زیادی از سوی ستادهای انتخاباتی کاندیداها و مردم صورت گرفت . هر شخص یا گروهی سعی می کرد تا با روشی دیگران را ترغیب کند که به کاندیدای مورد علاقه او رای دهند .

در این میان برخی فعالیتهای خودجوش مردم بیشتر به چشم آمد . یکی از این موارد سرود تبلیغاتی دکتر احمدی نژاد بود که بر روی آهنگ معروف "یار دبستانی من" ساخته شد و مورد استقبال گسترده مردم قرار گرفت و بازتاب های گوناگونی نیز داشت .  با اینکه چند ماه از ساخت این سرود گذشته است اما هنوز خیلی ها علاقمند هستند تا بدانند این سرود چگونه و توسط چه کسانی ساخته شده است .

سید علی میرکاظمی سازنده سرود تبلیغاتی دکتر احمدی نژاد است . او که دبیر آموزش و پرورش است و در امور فرهنگی نیز فعالیتها و تجربه هایی داشته است در یک مصاحبه درون وبلاگی با حکمت شرکت کرد و جزئیات ساخت این سرود را بیان کرد . او به نکات خواندنی اشاره کرده است .


دور اول انتخابات تمام شده بود که در تبلیغات دور دوم ، مردم شاهد ظلم و اجحاف های زیادی نسبت به آقای احمدی نژاد بودند . این مطلب دل ما را هم سوزاند و در روز 2 شنبه 30 خرداد ماه بود ، از روی پل های بزرگراه بعثت می گذشتم که برگه تبلیغاتی سیاه و سفیدی ، نسبتا کوچک بر روی ستون های پل نظرم را جلب کرد ، در حاشیه عکس آقای احمدی نژاد نوشته شده بود :" عاشق خدمت و جهاد ، ریشه کن فقر و فساد ، موافق علم و سواد ، محمود احمدی نژاد " این جملات اولین جرقه های سرودن شعری بود که بعدا شنیدید و البته از ابتدا ، هماهنگ با ملودی بار دبستانی سروده شد تا کارآیی مورد نظر را داشته باشد .

 کلیک کنید و سرود اننخاباتی دکتر احمدی نژاد را  گوش کنید

بله ، این سرود با توجه به اینکه شعر آن خیلی زود آماده شد و 8 نفر از عزیزان نوجوان مسجد محل (مسجد بعثت افسریه) بسیار خوب آن را با ملودی یاردبستانی همخوانی کردند ، فورا آماده اجرا شد و روز سه شنبه در همان جایی که فرمودید اجرا گردید .

خیر ، ساخت این سرود کاملا با مخارج شخصی اینجانب و دیگران صورت گرفت ، حتی تمرین های سرود ، در منزل اینجانب بوده که فیلم های آن موجود است.

خیر . صدا و سیما فقط پس از اعلام نتایج انتخابات چنیدن نوبت سرود را در شبکه های داخلی و همچنین شبکه جهانی جام جم پخش کرد .

دقیقا .

با توجه به استقبال مردم در روز سه شنبه ، قرار شد سرود در روز چهار شنبه در مراسم فرهنگیان در همان سالن حجاب اجرا شود ، لذا با همکاری تعدادی از فرهنگیان عزیز همچون آقایان غفاری ، صفری ، سلیمانی و خیرخواه سرود ابتدا ضبط استودیویی شد و ثمره بسیار خوب آن همان روز در سالن حجاب ، آنچنان مردم عزیزمان را به وجد آورد که در همان مراسم 3 بار این سرود اجرا شد .

 بخشی از فیلم اجرای سرود در سالن حجاب را از اینجا ببینید

  چند عکس از اجرای سرود در سالن حجاب

اگر یادتان باشد ، همان 4 شنبه شب قرار بود فیلم تبلیغاتی ایشان پخش شود . لذا بعد از ظهر 4 شنبه با زحمت فراوان یک سی دی از سرودی که در استودیو تهیه شده بود به آقای شمقدری ، کارگردان فیلم ایشان رساندیم ، اما متاسفانه هر چه ایشان و افراد دیگری مانند آقای راکوفیان تلاش کردند تا این سرود بر روی صحنه هایی فیلم قرار گیرد موفق نشدند .

نخیر ، بلکه گویا فیلم های تبلیغاتی کاندیداها ، قبلا توسط نمایندگان چندین نهاد مسئول کنترل و اصطلاحا قفل زده می شود و فرصت تغییر مورد نظر ما در آن فاصله زمانی امکان نداشت .

خوب ، قبل از اعلام نتایج انتخابات یا بعد از آن ؟

قبل از اعلام نتایج انتخابات در رسانه ملی که امکان پخش آن نبود اما در سایتهای مختلفی مانند خدمت ، آبادگران و چند سایت دیگر با عنوان آخرین نسخه یار دبستانی با قابلیت دانلود قرار داده شده بود و البته در سایت خدمت ، به صورت موزیک متن دائما پخش می شد .

در میان سایت ها ، سایت بازتاب در روز یکشنبه 5 تیرماه ، به جمع سایت هایی که سرود را برای دانلود گذاشته بودند ملحق شد و تقریبا ظرف چند روز ، دهها هزار نفر سرود را از این سایت دریافت کردند و همان طور که می دانید صدا و سیما هم چندین نوبت سرود را در داخل و خارج کشور پخش کرد .

بعضی تعریف و تمجید می کردند و اذعان می کردن ، از این قسمت سرود که می گفت " تجربه ها محترمن ، مجمع و شورا بگیرن " خیلی خوششان آمده است و بعضی هم حسابی از ساخت این سرود عصبانی بودند و حرف های آنچنانی نثار ما می کردند . در محیط های چت هم نظراتی از هر دو طرف رد و بدل می شد .

بله ، یکی از منتقدین مهم آقای عماد افروغ ، نماینده مجلس بودند که البته در دوران رقابت های انتخاباتی ، از سرود تعریف و تمجید می کردند اما پخش آن را از صدا و سیما پس از رئیس جمهور شدن آقای احمدی نژاد به نفع ایشان نمی دانستند . بنده هم با نظر ایشان موافق بودم و به این منظور سعی کردم ، سرود دوم را بیشتر مطرح کنم .

حقیقت امر این است که پس از اعلام پیروزی ایشان ، بنده بعضی از قسمتهای شعر قبلی را تغییر دادم ، در واقع با توجه به شرایط پیش آمده سعی کردم ، سرود جنبه وفاق و اتحاد ملی داشته باشد . البته این سرود به استودیو رفت و ساخته شد و برای اولین بار ، در روز دهم تیرماه در برابر دکتر احمدی نژاد به اجرا در آمد .

 سرود دوم که پس از انتخابات ساخته شد را از اینجا گوش کنید

خیر ، بلکه در مراسمی که به منظور تجلیل از ستادهای مردمی برگزار گردیده بود ، در فرهنگسرای بهمن با حضور دکتر احمدی نژاد ، برخی از اعضای شورای شهر تهران و ستادهای مردمی سرود دوم خوانده شد .

راستش درباره پخش و تکثیر سرود دوم نظرات مختلف بود حتی آقای زریبافان ، یکی دو شب قبل از اجرا در فرهنگسرای بهمن با من تماس گرفتند و از ما خواستند که سرود دوم را پخش نکنیم و روی سایت ها قرار ندهیم .ولی در روز اجرا آقای حبیب کاشانی عضو شورای شهر ، صمیمانه در زمینه ی اجرای سرود در فرهنگسرا ، با ما همکاری کردند که از ایشان ممنونیم .

 بخشی از فیلم اجرای سرود در مراسم تجلیل از ستادهای مردمی دکتر احمدی نژاد  در فرهنگسرای بهمن

 چند عکس از اجرای سرود در فرهنگسرای بهمن

واقعیت امر این است که این سرود یک پتانسیل انتقال انرژی بالایی در خودش دارد که بسیار قابل توجه است . البته ما نه تنها در موضوع سرود ها ، بلکه در موضوعات مختلف از این پتانسیل ها زیاد داریم اما متاسفانه بسیاری از آنها عمدا و سهوا مورد غفلت قرار گرفته اند و در پیشبرد اهدافمان ، مخصوصا اهداف فرهنگی خیلی کم از آنها استفاده کرده و می کنیم و شاید هم بلد نیستیم از آنها استفاده کنیم .

بله ، یکی از مشکلات خاص ، نسل کنونی نداشتن الگوهای رفتاری مناسب و گوناگون است . در حالی که ما می توانیم از لا به لای دهها هزار خاطره ای که از شهدای گرانقدر دفاع مقدس به جای مانده است ، استفاده کنیم و با تشکیل کمیته ای متشکل از روانشناسان و کارشناسان فرهنگی ، جامعه شناسان و نمایندگانی از مسئولان ذیربط ، خاطرات متناسب با حال و روز کنونی نسل حاضر را به شیوه های نوین و امروزی به جوانان و نوجوانان منتقل کنیم . متاسفانه تا می گوییم خاطرات شهدای دفاع مقدس شنونده فقط یاد خاطرات درون جبه می افتد . در حالی که آنها تنها بخشی از خاطرات به جای مانده از شهداست . شهدا که یکدفعه به مقام شهادت نرسیدند . رفتار و گفتار آنها در خانه ، محیط کار ، مدرسه و محلهو دهها محیط دیگر ، روحیه آنها را ساخت . همین رفتارها و گفتارهای سازنده می تواند برای نسل کنونی الگو شود . اما البته ، گزینش خاطرات متناسب و خلاصه گویی و جذاب نویسی این خاطرات گاهی بسیار از خود خاطره به ماندگاری آن کمک می کند . مثلا خاطرات شهید بابایی در دوران نوجوانی و یا از دوران فعالیت ایشان در پایگاه هوایی اصفهان در زمان طاغوت . خاطرات دوران شهرداری شهید باکری . خاطره ازدواج شهید همت و خاطراتی از دوران تحصیل و دانش آموزی شهید فهمیده و هزاران خاطره واقعا شنیدنی و جذاب دیگر که بنده یقین دارم و به تجربه برایم اثبات شده است که باعث نزدیک شدن فکری و عاطفی نسل کنونی به این شهیدان بزرگوار می شود . و پس از این نزدیکی و موانست است که شهیدان می شوند الگو . سپس حماسه ها و رشادت ها و ایثار شهدا ، در جبهه ها نیز برای جوانها دارای معنا و مفهوم می شود و لذا بر روی روحیات جوانها اثر می گذارد . در غیر اینصورت همین می شود که عموما در جامعه کنونی می بینید . اگر اجازه بدهید یک مثال دیگر از این پتانسیل ها بزنم .

          بله بفرمائید ، البته کوتاهتر بفرمائید ، ممنون می شوم .

نگاه کنید ، الان عروسک "باربی" برای آمریکا یک امتیاز محسوب می شود . بیش از 50 سال است که از این عروسک ، استفاده های فرهنگی ، اقتصادی ، سیاسی و حتی نظامی می شود . یک نمونه آن هم ، لباس رزم پوشانیدن به این عروسک در جریان جنگ خلیج فارس بود که سعی در تمرین و تشویق مخاطبین به سوی جنگ داشت . هم اکنون کشورهای عربی سعی دارند  " فولا " را برای نوجوانان و جوانان خود جایگزین باربی کنند . حال نگاه کنید در ایران بر روی عروسکهایی همچون دارا و سارا سرمایه گذاری می شود . عروسکهایی که اصلا قابلیت آن تاثیر گذاری را ندارند .

چرا که باربی ویژگیهای کوچک و متناسب شده یک زن خوش اندام 20 ساله آمریکایی است ، لذا قابلیت پذیرش روانی توسط سنین مختلف و حتی بزرگترها را دارد . اما به جثه و پیکر داار و سارا نگاه کنید ، کاملا به یاد عروسکهای مهد کودکی می افتید ، نه بیشتر . حال آیا واقعا پتانسیلی که در باربی برنامه ریزی شده است و کارکردهای مختلف و زیادی دارد ، در دارا و سارا هم هست؟ مسلما خیر . در حالی که ما می توانستیم ، بسیار بهتر از این پتانسیل استفاده کنیم . (( پتانسیل داشتن یک عروسک تاثیر گذار )) و متاسفانه اکنون این 2 عروسک بیشتر به درد اهداف اقتصادی کانون پرورش فکری می خورد ، نه بیشتر .

البته درباره بررسی ویژگیهای دیگری از دارا و سارا مانند نرمش در حرکات عروسک و غیره نیز صحبت ها و اشکالات زیادی وجود دارد که در این بحث تمی گنجد .

         

عروسک آمریکایی باربیعروسک های دارا و ساراعروسک عربی فولا

بله ، دقیقا . فقط ما بیش از 15 میلیون دانش آموز داریم و متاسفانه آموزش و پرورش دارای یک برنامه آموزشی و پرورشی مناسب و به روز نیست و ثمره این عدم برنامه ریزی نیز ، را هم در افت تحصیلی و هم در افت اخلاقی بچه ها مشاعده می کنیم . البته دستگاههای دیگر هم به یاری این 15 میلیون نمی آیند . مثلا وزارت ارشاد باید یک معاونتی به جهت هماهنگی به آموزش و پرورش داشته باشد . و یا بخشی از بودجه و کارشناسان خود به کمک آموزش و پرورش بیایند . سازمان تبلیغات همین طور . صدا و سیما ، سازمان میراث فرهنگی ، سازمان ملی جوانان و شهرداری هم همین طور . با یک نگاه اجمالی متوجه می شوید که پتانسیل بالایی برای هدایت فرهنگی نسل کنونی انقلاب ، در ارگانها و وزارتخانه های مختلف این مملکت وجود دارد که چون برنامه مشخص و دقیق ، موضوع بندی شده ، زمان بندی شده و ریز شده برای استفاده از آنها نداریم و هر چه هست برنامه کلی است ، لذا مورد غفلت قرار گرفته اند .

در لحظه ای که دکتر احمدی نزاد در حال ورود به مراسم فرهنگسرای بهمن بودند اولین ملاقات ایشان با بچه های گروه بود که البته از برخورد دکتر هنگام دست دادن با بچه ها مشخص بود که برای وی هم جالب بوده است که این بچه ها را از نزدیک ببیند . خوب است بدانید این بچه های 15-14 ساله زحمات زیادی متقبل شدند . مثلا یک شب یادم هست که قرار بود سرود را در استودیو ضبط کنیم اما هنوز استودیو هماهنگ نشده بود . به بچه ها گفته بودیم تا ساعت 1 و 2 نیمه شب بیدار باشند و بچه ها نیز با وجود سن و سال پائین که داشتند تا آن ساعات بیدار بودند تا اینکه به آنها خبر دادیم کار یه فردا موکول شده است .

 چند عکس از ضبط سرود در استودیو

از همان ابتدا عده ای قصد قرار دادن این سرود بر روی سایتها و تکثیر آن را داشتند . بنده تاکید کردم، که می بایستی با آقای جم ، هماهنگی انجام شود . تا اینکه قبل از مراسم فرهنگسرای بهمن توسط یکی از اعضای شورای شهر ، از آقای جم خواسته شد تا به صورت زنده آهنگ سرود را بنوازند اما ایشان بدون اینکه خواستار پخش نشدن سرود شوند از اجرای زنده عذر خواستند .

الحمدا... آقای احمدی نژاد دارای روحیه بسیار خوبی هستند . در سالهای گذشته رویکردهای غلط و اشرافی در بین مسئولان رشد و نمو یافته بود که متاسفانه گاهی با توجیهات غلط در میان گروهی از مردوم هم جا باز کرده بود و ایشان با یک حرکت انقلابی و بحمدا... حساب شده مشغول تغییر نگرش و رویکرد در میان مسئولین و آن گروه از مردم می باشند . گفتمان عدالت ایشان نیز درنقطه مقابل همان رویکردهای غلط است و مردم قدرشناس و مقاوم ما نیز پشتیبان گفتمان عدالت ، ساده زیستی ، خدمت و مهرورزی هستند و تاثیر صحبت های ایشان و عملکرد خوبشان تا کنون انعکاس های بسیار خوبی در سطح جامعه داشته است و حداقل بنده از صحبت های مردم چنین برداشتی دارم .

امشبم حال شعر گفتن نیست               در خیالم هوای خفتن نیست

با هزاران هزار باد خیال                          پنجره باز و دست بستن نیست

کرده هایم به رنگ زشت سیاه                شده کابوس و پای رستن نیست

از میان هزار گفته ، یکی                        از برای خدای ، گفتن نیست

این همه کشته ام به روز درو                 یک جویش هم سزای خوردن نیست

علاوه بر دوستانی که در این گفتگو نام بردم ، از برادر عزیز جناب آقای ساجد که حقیقتا زحمات زیادی را متقبل شده اند و همچنین از تلاشهای برادران اسدزاده ، نبی زاده و ذاکر زاده تشکر و قدردانی می نمایم . امید است که در بارگاه حق تعالی مورد قبول واقع شود . در این حرکت همسر اینجانب نیز صمیمانه همراهی کردند که از ایشان هم متشکرم .

در پایان وظیفه دارم اسامی عزیزان نوجوان گروه را ذکر کنم :

1- مهدی علی قاسمی      2- علی صادق نیا    3- مرتضی ذادق آبادی     4- امید یوسف شعار   5- هادی جاموسی   6- حسین صالحی   7- سعید پور ذکریا   8- سید حسین میرکاظمی